Anlia - Fantasy povídky na FB

Anlia.cz

Moje výtvory

Recenze: The Siren

26.06.2014 18:36

Autor: Kiera Cass

Hrdinka: Kahlan

Žánr: fantasy

Anotace: "You must never do anything that might expose our secret. This means that, in general, you cannot form close bonds with humans. You can speak to us, and you can always commune with the Ocean, but you are deadly to humans. You are, essentially, a weapon. A very beautiful weapon. I won't lie to you, it can be a lonely existence, but once you are done, you get to live. All you have to give, for now, is obedience and time..." 


The same speech has been given hundreds of times to hundreds of beautiful girls who enter the sisterhood of sirens. Kahlen has lived by these rules for years now, patiently waiting for the life she can call her own. But when Akinli, a human, enters her world, she can't bring herself to live by the rules anymore. Suddenly the life she's been waiting for doesn't seem nearly as important as the one she's living now. (goodreads.com)

Tato kniha vypráví příběh Kahlan, mořské sirény, která musí sto let sloužit moři, aby dostala to, po čem touží: Nový život. První část knihy je o jejích prvních letech, o tom jak strávila padesát let vypůjčeného života se svými sestrami sirénami a jak poznávala svět i sama sebe. Druhá část nás provede dalšími roky, které strávila jako dobrovolnice ve školách pro neslyšící, ale tragédie jí odvede od této vášně přímo do náruče Akinliho. Muže, který je vším, o čem kdy snila a ještě o trochu víc. V jediném okamžiku ví, že on je ten pravý a nikdo nemůže být pro ni lepší než on, ale co dělat, když jí ještě zbývá 19 let života jako sirény?

Příběh byl krásný. Místy smutný, jindy úsměvný, romantický ale i napínavý, vášnivý a klidný. Měl v sobě všechny prvky, proč být dokonalý a v mnoha směrech byl. Kahlan vypráví svůj příběh nenuceně, lehce a i když musíme přečkat léta jejího života, které nejsou až tak zajímavá, o to víc jsou vzrušující místa, kde se jí život převrací na ruby.

I přes to mi některé části nesedly, ale bylo to spíš tím, že nejsem zvyklá na takový to styl psaní. Je to popis děje, co se stalo tehdy a tehdy a já jsem spíše na akci teď a tady. Občas mi chybělo více postav, více vzrušení v jejím životě, některými částmi jsem se doslova prokousala. Nemůžu říct, že by to bylo úplně nudné, to ne, ale ani to nebylo pohlcující.

Tuto knihu jsem si vybrala ke čtení zejména z důvodu, že jsem od stejné autorky četla The Slection trilogii, která mě naprosto dostala a tak se neubráním malému srovnání. Zatímco v The Selection všechno rychle odsýpá, jsou tam vtipné a trefné dialogy, tak v The Siren jsou zdlouhavé odstavce o tom, jak je sama, jak se trápí nebo naopak jak je šťastná, co prožívá a jak si užívá život sirén. Obě knihy jsou psány z pohledu hlavní hrdinky a obě knihy jsou svým způsobem předvídatelné. Ale opět, v The Selection jsou zvraty náhlé a vzrušující, nikdy nevíte, odkud přijdou a co se stane potom, tady jsou zvraty předvídatelné a i když je zajímavé sledovat, jak se to rozuzlí, vlastně to není žádné překvapení. Nechci tvrdit, že v The Selection jsem nevěděla, jak to skončí, věděla, ale bylo tam spousty drobností, které to činilo napínavým a kdy se i v poslední chvilce mohlo stát prakticky cokoli.

The Siren bylo zvláštní. Jsem ráda, že se mi něco takového dostalo do ruky a že jsem to přečetla, protože to za to určitě stálo a Akinli s Kahlan jsou prostě báječní. Ale na můj vkus tam zase tolik nebyli, což byla škoda. Na druhou stranu oceňuji, že Kahlan udělala to, co musela a tím to udělala o to reálnější a skutečnější, ale o to bolestnější a únavnější bylo pak číst, jak se trápí.

Pokud mám říct své hodnocení, jsem rozpolcená. Na jednu stranu to ve mně nechalo krásnou atmosféru a nerada jsem se s Kahlan loučila, na druhou stranu se musím přiznat, že pokud bych nejela vlakem a nebyla tak odhodlaná si to přečíst, pak bych s tím asi sekla po prvních padesáti stránkách, kdy to naprosto nesplnilo mé očekávání. Myslím, že jsem spíš The Selection fanoušek, kdy se pořád něco děje a ne dlouhých a rozvláčných odstavců, které sice dohromady dají nádherně vykreslený příběh, ale nedokážu mě naprosto pohltit. Každopádně jsem přesvědčena, že to své čtenáře rozhodně najde a kniha mě jen utvrdila v tom, že Kiera Cass je zajímavá spisovatelka, u které si ráda přečtu i další knihu, kterou snad brzy napíše.

Recenze na první díl The Selection: http://anlia.cz/clanky/zobrazit/the-selection-recenze

 

 

Komentáře